We Are Church Intl.

Jesteśmy Kościołem: beatyfikacja kontrowersyjnego, pełnego sprzeczności papieża

 

Komunikat prasowy Jesteśmy Kościołem z 16 stycznia 2011 r.

 

Papież Jan Paweł II, którego beatyfikacja będzie celebrowana w dniu 1 maja 2011 r., był papieżem wielkiej sprzeczności. Jego tragedia leży w niezgodności pomiędzy jego przywiązaniem do reformy i dialogu w świecie a jego powrotem do autorytaryzmu w Kościele.

 

To jego skłonność do duchowego autorytaryzmu przyczyniła się do największego tragedii jego urzędowania jako papież: seksualne molestowanie tysięcy dzieci na skalę globalną. Poprzez stawianie na pierwszym miejscu hierarchii kościelnej ponad potrzebami ludzi Jan Paweł II utrwalił toksyczne środowisko, w którym pozwalano księżom, często w sposób powtarzalny, na seksualne molestowanie dzieci tak długo, jak długo to kryminalne zachowanie było utrzymywane w tajemnicy zachowując publiczny wizerunek niezbrukanego przywództwa.

 

Być może jednym z najlepszych tego odbiciem jest silny związek Jana Pawła II z Legionem Chrystusa i jego założycielem Marcialem Macielem. Maciel jest oskarżony o dekady poważnego molestowania kobiet i młodzieży, z czego znaczna część była możliwa do przesączenia się częściowo z powodu statutu z 1983 r., który wymagał tajności i zakazywał krytycyzmu jego założyciela, a który został dla zakonu Maciela zaaprobowany przez Jana Pawła II.

 

To była ta sama potrzeba hierarchicznej kontroli ze strony Jana Pawła II, która również prowadziła do zawężenia teologii z przerażającym wpływem na ludzkie życie. Jego próba dyskredytacji teologii wyzwolenia pozostawiła tysiące osób pracujących na rzecz wyzwolenia bez pełnego teologicznego i kościelnego wsparcia, na które zasługiwali podczas, gdy cierpieli pod uciskiem brutalnych reżimów politycznych.

 

Duchowy autorytaryzm był również dostrzegany w próbach Jana Pawła II, aby zdławić debatę dotyczącą równości płci, co w efekcie pozbawiło świat katolicki darów, które kobiety wniosłyby do kościelnego przywództwa. Jego stanowisko przeciwko lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym i transseksualnym (LGBT) umieszcza go jako partnera lokalnych Kościołów i rządów, które nadal odmawiają cywilnej i moralnej równości osobom LGBT. Dodatkowo, jego powtarzane potępienie dla używania prezerwatyw skomplikowało moralny wybór milionów osób na całym świecie próbujących zapobiec rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS i promować zdrowie seksualne.

 

Międzynarodowy Ruch Jesteśmy Kościołem wierzy, że beatyfikacja i docelowo świętość nie powinny być mierzone przez to, czy „cud” może być przypisany konkretnej osobie, ale raczej czy czyjeś życie prawdziwie ucieleśnia wartości głoszone przez Chrystusa, który poszukiwał nie władzy, ale dobrego bytu członków Ludu Bożego.